2025-04-08

Apsilankymas Šilavoto davatkyne Apsilankymas Šilavoto davatkyne

Apsilankymas Šilavoto davatkyne

 

Šiandien apsilankėme Šilavote. Apie šimtmetį čia veikė neformalus moterų vienuolynas, kuriame gyveno pamaldžios moterys – davatkėlės. 

Pirmoji Davatkyno gyventoja Marijona Dabrišiūtė čia apsigyvo 1895 metais. Vienu metu Davatkyno teritorijoje stovėjo 7 gyvenamieji namai, gyveno keturiolika moterų. Davatkėlės savo laiką skyrė bažnyčios priežiūrai, pagalbai kunigams ir aplinkiniams, slaugė ligonius, mokė siuvimo, audimo, verpimo, mezgimo amatų. Vykdė reikšmingą dvasinį ugdymą: slapta, rizikuodamos ruošė apylinkių vaikus pirmajai šv. Komunijai. Šiandien yra išlikę du autentiški gyvenamieji namai, du ūkiniai statiniai – pašiūrė ir rūsys. Pastatus stengiamasi atnaujinti išlaikant jų autentiškumą. 

Mirus paskutinei davatkėlei Onai Mieldažytei, Šilavoto Davatkyną paveldėjo pirmosios šioje vietoje apsigyvenusios davatkėlės Marijonos Dabrišiūtės giminaičiai – Lincevičių šeima, tad jie ir vietos bendruomenė rūpinasi vietos išsaugojimu ir atgaivinimu. 

Nuo 2004 m. Davatkyne buvo pradėti organizuoti kultūriniai renginiai – menininkų plenerai. Taip pat vyksta edukacinės programos moksleiviams, netradicinio ugdymo dienos, senųjų amatų pristatymai, Poezijos pavasario renginiai, spektakliai, Lietuvos muziejų kelio, tarptautinės Muziejų nakties renginiai, vietinės bendruomenės šventės. Privataus muziejus pradžia – 2004 metai, o nuo 2007 m. dalis Davatkyno namelių veikia kaip Prienų krašto muziejaus padalinys. 

Davatkyne saugoma ir antro laipsnio relikvija – paveikslas. Koks svarbus šis eksponatas paaiškino apaštalinis nuncijus Baltijos šalims, kai čia lankėsi. Beje, antras laipsnis reiškia, kad eksponatas yra liestas pirmo laipsnio relikvijos. Teigiama, kad šiuo atveju, paveikslą yra lietęs audinys, kuriuo Kristui buvo nušluostytas veidas.

Apsilankymo Davatkyne metu sužinojome ir daugiau įdomių dalykų: apžiūrėjome bažnyčią, 40 metrų gylio šulinį, Davatkyno namelius ir juose esančius eksponatus, susipažinome su Šilavoto bažnyčios ir Davatkyno istorija. 

Muziejui padovanojome šventą paveikslą ir Jono Dabrišiaus darbą – „Rūpintojėlį“. Jonas yra Danguolės brolis. Neišblėso jo pomėgis skulptūrai, jo darbai atgimsta molyje. Džiaugėsi Danguolė, papildydama seną Jono skulptūrų kolekciją nauju Jono darbu.

Baigiantis mūsų apsilankymui kiek sušalome, tad buvome pavaišinti karšta arbata. Geriant arbata Danguolė pasidalino savo prisiminimais apie šeimą.

Nuoširdžiai dėkojame Danguolei, kuri jau ne pirmą kartą šiltai mus sutinka Davatkyne.